Кофеїн що насправді говорили пророки

Коли справа доходить до Слова мудрості, неодмінно виникає одна тема, яка викликає хвилю суперечок: кофеїн. Ще в 1918 році в статті церковного журналу Improvement Era обговорювалися наслідки вживання кофеїну і те, чи є кока-кола відповідним напоєм для членів Церкви, зокрема там говорилося: «Пристрасть до кока-коли швидко проникає у життя людей, які нічого не підозрюють» (Improvement Era, том 21, березень 1918 року).

Члени Церкви і навіть керівники мають різні погляди щодо кофеїну, створюючи особисті переконання, які можуть іноді викликати конфлікти між святими останніх днів.

У 1937 році старійшина Джон А. Уідтсоу та його дружина Лія написали першу значну книгу про Слово мудрості, рішуче виступаючи проти кофеїну, кажучи: «Кожного разу, коли напій рекламується як такий, що «дає приплив енергії», цей «приплив», ймовірно, буде викликаний препаратом, який він містить. Такі безалкогольні напої безперечно шкідливі і викликають звикання, хоч і продаються мільйонами. Про такі напої, що містять кофеїн і пропонуються кожним пунктом продажу газованих напоїв і більшістю закладів громадського харчування і споживаються у великій кількості, слід знати і уникати їх».

Проте, кілька десятиліть потому президент Девід О. Маккей продемонстрував більш поблажливе ставлення до кофеїну, коли працівник театру вибачився за те, що дав йому чашку з логотипом кока-коли. Пророк відповів: «Мені все одно, що написано на чашці, якщо в чашці кока-кола» (What You Do not Know About the 100 Most Important Events in Church History, див. також “David O McKay and the Rise of Modern Mormonism”). І в жовтні 2016 року на Генеральній конференції президент Дітер Ф. Ухтдорф навіть пожартував, що пережив перехідний період, коли став апостолом, за допомогою багатьох «літрів дієтичного газованого напою, назву якого я збережу в таємниці».

Навіть якщо мова йде про церковні навчальні заклади або будівлі, політика щодо кофеїну не узгоджена. Наприклад, LDS Business College та Меморіальна будівля Джозефа Сміта на Храмовій площі продають напої з кофеїном, в той час як УБЯ досі цього не робить. Що стосується політики УБЯ щодо кофеїну, представниця УБЯ Керрі Дженкінс сказала: «УБЯ просто вирішив не продавати напої з кофеїном на території університету».

Офіційна церковна позиція щодо кофеїну

Через те, що погляди багатьох мормонів дуже відрізняються (не кажучи вже про інші джерела), не дивно, що факти і вчення часто затуманюються вигадками, коли мова йде про кофеїн. Отже, яка ж офіційна позиція Церкви стосовно кофеїну? Що говорили пророки на цю тему?

У 2012 році в статті у Mormon Newsroom, яка роз’яснювала невірні уявлення засобів масової інформації про мормонізм, Церква заявила: «Не дивлячись на те, що повідомлялося раніше, в церковних одкровеннях, що пояснюють практику здорового способу життя (Учення і Завіти 89), не згадується про вживання кофеїну. Принцип здоров’я в Церкві забороняє вживання спиртних напоїв, куріння або жування тютюну, а також «гарячі напої» – як навчають керівники Церкви, такими є саме чай та кава».

В офіційній заяві церковних керівників у 1970-х роках говориться: «Що стосується напоїв з колою, то Церква ніколи не займала офіційної позиції з цього питання, але керівники Церкви раніше радили, і ми зараз особливо радимо не вживати будь-які напої, що містять речовини, які викликають звикання, за обставин, що приведуть до надбання звички. Будь-якого напою, що містить інгредієнти шкідливі для організму, слід уникати» (Priesthood Bulletin, лютий 1972, с. 4).

У 2008 році lds.org дав аналогічну відповідь на питання «Чи є щось погане у вживання напоїв з кофеїном? Чи шкідливий кофеїн?»

В Ученні і Завітах 89:9 говориться, що нам не слід вживати «гарячі напої». Єдиним офіційним тлумаченням цього терміну є твердження, зроблене ранніми церковними керівниками, що маються на увазі чай та кава. Конкретно кофеїн не згадується, як причина не вживати ці напої.

Однак, слід пам’ятати цю пораду президента Бойда К. Пекера: «Слово мудрості було дане як принцип з обіцянням» (УЗ 89:3)… Принцип – це стійка істина, закон, правило, яке ви можете прийняти, щоб воно скеровувало вас при прийнятті рішень. Зазвичай, принципи не пояснюються з усіма подробицями. Члени Церкви запитують, чи буде те чи інше суперечити Слову мудрості…. Ми навчаємо певному принципу разом з обіцяними благословеннями. Є багато речей, які викликають звикання і залежність, які можна пити, жувати, вдихати або вводити, які завдають шкоди як тілу, так і духу, і про які не згадується в одкровенні… Послух пораді збереже вас на безпечній стороні життя» («The Word of Wisdom: The Principle and the Promices», Ensign, травень 1996, 17-18).

Пророча порада щодо кофеїну

Хоча Церква не зайняла офіційної позиції, яка б забороняла кофеїн, церковні керівники ясно дали зрозуміти, що вони заохочують святих останніх днів зосередитися на дусі Слова Мудрості і ставитися до своїх Богом даних тіл з повагою. У 2008 році стаття в журналі Ensign розповіла про шкідливі наслідки кофеїнової залежності та шкоду, якої вона завдає тілу, радячи членам Церкви дотримуватися порад пророків і бути обережними щодо того, чим вони живлять свої тіла.

У той час як сучасні апостоли і пророки ясно дали зрозуміти, що уникнення напоїв, що містять кофеїн, не є заповіддю, деякі з них просили святих останніх днів утримуватися від їхнього вживання.

У 1922 році президент Гебер Дж. Грант сказав на генеральній конференції:

Я не буду давати ніякої заповіді, але я попрошу про це, як про особисту, індивідуальну послугу, забути про кока-колу. Є безліч інших речей, які ви можете придбати в місцях продажу газованих напоїв, не вживаючи того, що є шкідливим. Господь не хоче, щоб ви використовували будь-яку речовину, яка створює залежність (Conference Report, April 1922).

Спенсер В. Кімбол пізніше навчав:

Я ніколи не пив жодних напоїв з колою, і я маю особисту надію на те, що ніхто не буде їх пити. Однак технічно вони не включені до Слова мудрості. Я цитую лист від секретаря Першого Президентства: «Але дух Слова мудрості був би осквернений вживанням того, що містить речовини, які викликають звикання». Що стосується напоїв з колою, Церква ніколи офіційно не займала певної позиції щодо цього, але я особисто не відношу їх до чаю та кави, тому що Господь говорив конкретно про них [про гарячі напої]. (Вчення Спенсера В. Кімбола).

 

Ця стаття була написана Danielle B. Wagner та опублікована на сайті www.ldsliving.com під назвою “Caffein: What the Prophets Have Actually Said

Українська © 2017 LDS Living, A Division of Deseret Book Company | Englsih © 2017 LDS Living, A Division of Deseret Book Company.

 

 

The following two tabs change content below.

Позаштатний працівник

Ця публікація була написана/перекладена одним із позаштатних працівників сайту mormon.in.ua Якщо ви маєте зацікавленість надати матеріали (тексти, відео, графіка, та ін.), будь ласка, повідомте нам на пошту: [email protected]
Авторское право © 2018 mormon.in.ua. Все права защищены.
Этот сайт действует независимо от Церкви Иисуса Христа Святых последних дней (иногда называемой «мормонской Церковью»). Выраженное здесь мнение не всегда отражает позицию Церкви. Точка зрения отдельных людей является их личной ответственностью и не всегда отражает позицию Церкви. Чтобы ознакомиться с официальной позицией Церкви, посетите сайты LDS.org или Mormon.org.

Pin It on Pinterest